Czy wygaśnięcie poświadczenia uzasadnia natychmiastowe zwolnienie?
∑ Pracownik służby cywilnej zatrudniony na stanowisku, na którym wymagane było posiadanie poświadczenia bezpieczeństwa nie dopilnował wdrożenia procedury koniecznej do jego przedłużenia na kolejny okres (nie złożył ankiety bezpieczeństwa i nie wyraził zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego). Czy pracodawca mógł go z tego tytułu zwolnić w trybie natychmiastowym, uzasadniając to utartą przez niego uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku?
Nie.
Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 listopada 2015 r. (II PK 283/14) niedopełnienie przez pracownika czynności związanych z wdrożeniem procedury uzyskania na dalszy czasookres tzw. poświadczenia bezpieczeństwa nie stanowi zawinionej utraty uprawnień w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 3 kp i nie daje podstaw do rozwiązania łączącego strony stosunku pracy w trybie tego przepisu.
SN przypomniał, że zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst jedn. DzUz 2018 r. poz. 412 ze zm.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta