Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd otworzy małym firmom drzwi do rynku wartego ponad 100 mld zł

14 sierpnia 2018 | Ekonomia
Młode, innowacyjne firmy nie startują w przetargach
źródło: Rzeczpospolita
Młode, innowacyjne firmy nie startują w przetargach

przetargi | Ruszyły prace nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych. Dzięki zmianom innowatorzy zyskają dostęp 
do rządowych kontraktów i konkursów organizowanych przez państwowe spółki. Ma to być impuls do rozwoju startupów. michał duszczyk

Wartość zamówień publicznych w Polsce spada z roku na rok. O ile jeszcze w 2013 r. był to poziom ponad 143 mld zł, o tyle już w 2018 r. wyniósł tylko około 107,5 mld zł. Mimo to kontrakty dla administracji czy państwowych spółek mogą być dla wielu przedsiębiorców łakomym kąskiem. Choć nie dla wszystkich. Ci młodzi i innowacyjni szerokim łukiem omijają bowiem tego typu postępowania publiczne. W ub.r. jedynie 3 proc. zamówień zrealizowały małe i średnie przedsiębiorstwa. Wkrótce jednak może się to zmienić za sprawą nowych przepisów.

Ustawowy impuls

Badania fundacji Startup Poland pokazują, że 76 proc. startupów sprzedaje firmom (B2B), a nie bezpośrednio konsumentom (B2C). Mimo to wciąż niechętnie innowatorzy patrzą na potencjalne kontrakty z sektorem publicznym. Na tzw. model B2G (z ang. business to government) czy też B2A (business to administration) postawiła w ub.r. ledwie jedna piąta młodych, innowacyjnych firm. Zdecydowana większość startupów unika przetargów. Aż 80 proc. nigdy nie wzięła udziału w takim postępowaniu publicznym. Co więcej, około 60 proc. nawet nie planuje uczestniczyć w nich w przyszłości.

Fundacja Startup Poland dotarła do 70 innowacyjnych firm, które zrealizowały zamówienie publiczne. Okazało się, że dla nich takie kontrakty nie były żyłą złota. Z danych wynika, że dla 2/3 z nich kontrakty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11128

Wydanie: 11128

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament