Dobro pacjenta kontra system
Eksperci podkreślają konieczność odwrócenia niekorzystnych trendów, które przyczyniają się do większej śmiertelności Polaków i marnowania publicznych pieniędzy.
Z exposé premiera Mateusza Morawieckiego, wygłoszonego w grudniu 2017 r., dowiedzieliśmy się, że „pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat. Deklaracja ta to odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów, personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek".
Obecnie wiemy już, że według zapowiedzi 6 proc. PKB ma być przeznaczane ze środków publicznych na służbę zdrowia od 2020 r.
Wielu ekspertów jednak twierdzi, że długość życia w zdrowiu nie zależy jedynie od wysokości nakładów, ale też od sposobu ich lokowania i mierzenia efektywności procedur. – Powiedzmy sobie szczerze, w tej chwili 6 proc. PKB my już mamy – mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland SA. – Ponad 4 proc. pochodzi ze składki powszechnej, odprowadzanej przez podatników do NFZ, a 2 proc. z kieszeni prywatnej. Mówienie zatem, że potrzebujemy 6 proc. PKB na służbę zdrowia, jest błędne. Wiemy już, że to za mało.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta