Przejazdy służbowe pracowników nie powodują obowiązku stosowania prewspółczynnika
Orzeczenie | Działalność jednostki budżetowej i koszty ponoszone przez nią są w całości ponoszone na działalność gospodarczą i podatek od nich powinien być w całości odliczalny – orzekł sąd.
Pomimo dokonywania przewozów własnych pracowników w celach służbowych, wszystkie wydatki na poczet transportu zbiorowego ponoszone są przez gminę w charakterze podatnika VAT, w związku z prowadzoną przez nią działalnością w zakresie transportu zbiorowego. Gmina nie ma więc obowiązku stosowania prewspółczynnika do tego rodzaju wydatków –orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 31 lipca 2018 r., sygn. I SA/Kr 576/18.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że w ramach jej struktur działa Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu – jednostka budżetowa, której podstawowym przedmiotem działalności jest organizowanie, nadzorowanie i prowadzenie spraw związanych z transportem w mieście. W wykonaniu tych zadań ZIKiT organizuje miejską komunikację zbiorową, tramwajową i autobusową.
Gmina udostępnia możliwość nieodpłatnego korzystania z przejazdów środkami transportu publicznego pracownikom w celach służbowych, dla potrzeb wykonywania powierzonych im zadań. W związku z centralizacją rozliczeń, od 1 stycznia 2017 r. przewozy te mają charakter czynności wewnętrznych i jako takie dokumentowane są notami księgowymi. Na podstawie not dokonywane są stosowne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta