Radny nie straci pracy bez zgody rady gminy
Samorząd | Radny zatrudniony u gminnego pracodawcy i korzystający u niego z urlopu bezpłatnego, po wygaśnięciu mandatu ma prawo wrócić na to samo lub równorzędne stanowisko.
Zgodnie z art. 24a-24b ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) sprawowania mandatu radnego nie można łączyć z wykonywaniem:
- pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat, a także
- funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy.
W takich przypadkach osoba wybrana na radnego korzysta z urlopu bezpłatnego. Natomiast radny, którego nie dotyczą te zakazy, może łączyć wykonywanie dotychczasowych obowiązków pracowniczych ze sprawowaniem mandatu. Pracodawca ma obowiązek zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu udziału w pracach rady gminy (por. art. 25 ust. 3 u.s.g.). W art. 25 ust. 2 u.s.g. zastrzeżono, że rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której radny jest członkiem. Rada musi odmówić zgody, jeżeli podstawą rozwiązania stosunku pracy z radnym są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.
Obowiązkowy urlop bezpłatny
Osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat (dopuszczalne jest wykonywanie przez nią pracy w urzędzie innej gminy). Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 stycznia 2012 r. (sygn. II OSK 2354/11, LEX nr 1165980) dla obowiązywania tego zakazu nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta