Orzecznictwo w oku cyklonu
USA (część 2) | Więcej polityki niż prawa
Nominacje do Sądu Najwyższego USA od lat 80. stały się przedmiotem sporu ideologiczno-kulturowego i liczeniem „naszych" i „waszych" sędziów. Oskarżenie o napastowanie seksualne, obok rasizmu, stało się w USA najbardziej nośną medialnie bronią polityczną wykorzystywaną w tym sporze. To jeden z przykładów na to, jak feminizm przedefiniował relacje kobiet z mężczyznami w relacje polityczne, a mówiąc inaczej, w broń w walce o władzę. To „ broń atomowa" nie tylko amerykańskiej polityki, używana też, co pokazały sprawy Clarence Thomasa i Bretta Kavanaugha, w procesie nominacyjnym do Sądu Najwyższego.
Więcej kultury!
Sąd ten stawał się bowiem skutecznym narzędziem spełniania politycznych postulatów drogą interpretacji konstytucji.
Pytaniem zasadniczym współczesnych, ostro już podzielonych społeczeństw liberalnej demokracji jest to, jak przywrócić kulturę prawną wymuszającą na sędziach interpretowanie prawa, a nie używanie go do wspierania określonej polityki. To trudne zagadnienie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta