Prywatne nieruchomości mogą być przeznaczane na cele publiczne
Teren określony w studium jako zabudowa mieszkaniowa, w miejscowym planie stał się zielenią publiczną. Na obszarze przeznaczonym wyłącznie na taki cel obowiązuje całkowity zakaz zabudowy, a nawet ogradzania nieruchomości.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa, uchwalone w 2003 r., przewidywało dla doliny rzeki Dłubni – aż do jej ujścia do Wisły – przeważającą funkcję mieszkaniową, chociaż nie wykluczało również innych, m.in. zieleni parkowej. W oparciu o jego ustalenia powstały w latach 2008–2009 trzy miejscowe plany: dla terenu „Dolina Dłubni-obszar sportu i rekreacji", dla „Doliny Dłubni Mogiła" oraz dla obszaru „Dolina Dłubni-Krzesławice". Przyświecał im wspólny cel, jakim miało być utworzenie ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych, tzw. parków rzecznych.
Dolina pod ochroną
Ustalenia planu „Dolina Dłubni-Krzesławice" zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie właścicielka działki na tym obszarze. Miejscowy plan, uchwalony w 2008 r. przez Radę Miasta Krakowa, przeznaczał tereny przylegające do rzeki Dłubni wyłącznie pod ogólnodostępną zieleń publiczną urządzoną. Częściowo dlatego, że pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta