Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W stulecie niepodległości warto zadbać o nasze symbole

27 listopada 2018 | Prawo | Michał Kruk

Umowa międzynarodowa | Na liście konwencji paryskiej umieściliśmy tylko oznaczenia do sygnowania złota, srebra i platyny

 

Przy okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości trzeba zwrócić uwagę, że dotychczas na listę symboli chronionych na gruncie art. 6ter konwencji paryskiej o ochronie własności przemysłowej z 2 marca 1883 r. nie zostały wpisane przez nasze państwo żadne symbole o charakterze państwowym.

Konwencja paryska jest pierwszą wielostronną umową międzynarodową regulującą kwestie związane z ochroną własności przemysłowej, w tym problematykę znaków towarowych. Obecnie związanych jest nią 177 państw (w tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej), które tworzą tzw. Związek Paryski. Opracowanie konwencji miało na celu m.in. ujednolicenie podstawowych zasad udzielania praw wyłącznych na znaki towarowe.

Herby, flagi, godła państwowe

Co ważne, nie ma obowiązku rejestrowania znaków towarowych, jednak podmioty zainteresowane sformalizowaniem ochrony, a tym samym jej wzmocnieniem, mogą ubiegać się o uzyskanie monopolu prawnego na znak towarowy. W tej sytuacji konieczne jest dokonanie zgłoszenia w wyspecjalizowanym organie ds. własności przemysłowej, który po jego otrzymaniu dokonuje oceny zdolności rejestracyjnej oznaczenia. Po pozytywnej weryfikacji udziela on zgłaszającemu prawa wyłącznego na znak towarowy. Ocena ta jest dokonywana między innymi na podstawie przepisów określanych mianem bezwzględnych przeszkód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11216

Wydanie: 11216

Spis treści
Zamów abonament