Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultura wstydu skazuje młodych na życie pod presją

27 listopada 2018 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

 

Prawie co szósty uczeń w dziewiątej klasie szkoły podstawowej żyje pod presją tzw. kultury obrony honoru rodziny – wynika z badania uniwersytetu w Örebro. To bardzo niepokojąca statystyka, choć zdaniem niektórych polityków dobrze, że nie jest wyższa. Szwecja bowiem przyjęła wielu uchodźców z krajów, w których normy obrony honoru rodziny są powszechne. Dotyczy to przede wszystkim przybyszów z Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i południowej Azji.

Cyfry wynikające z badań są wysokie i mówi się coraz częściej o konieczności działań prewencyjnych mających powstrzymać niepożądane zachowania. To badanie przeprowadzono wśród 6000 uczniów szkół w Sztokholmie, Göteborgu i Malmö.

W Sztokholmie 2353 uczniów klas dziewiątych odniosło się do kwestii, jak kod obrony honoru rodziny wpisuje się w ich życie. Od 16 proc. respondentów oczekuje się, że zaczną współżycie seksualne dopiero w formalnym związku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11216

Wydanie: 11216

Spis treści
Zamów abonament