Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służba cywilna: kiedy termin oceny urzędnika musi być zmieniony

27 listopada 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

Zatrudnienie | Uzyskanie mianowania na urzędnika służby cywilnej nie wpływa na proces oceny, chyba, że wiąże się to ze zmianą stanowiska pracy i istotną zmianą zakresu obowiązków, a od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż sześć miesięcy.

 

Urzędnicy i pracownicy służby cywilnej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony podlegają ocenie okresowej dokonywanej przez bezpośredniego przełożonego. Termin, w którym taka ocena powinna zostać przeprowadzona wynika z art. 81 ust. 4 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Zgodnie z nim, ocenę taką sporządza się co 24 miesiące. Termin ten ma charakter sztywny, co oznacza, że ustawodawca nie pozostawił tu przełożonym żadnej swobody. Należy go liczyć od dnia sporządzenia jednej oceny okresowej do dnia sporządzenia kolejnej oceny. W przypadku, gdy ocena okresowa przeprowadzana jest po raz pierwszy – od dnia, w którym dana osoba zaczęła podlegać obowiązkowi oceny okresowej, tj. od dnia zatrudnienia jej na czas nieokreślony.

Kodeks cywilny wygrywa

Ustawa o służbie cywilnej nie wskazuje, w jaki sposób ustalać 24-miesięczne okresy: czy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego czy też w sposób potoczny. W tej kwestii wypowiedział się jednak Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który stwierdził, że w związku z tym, że ustawa o służbie cywilnej nie zawiera regulacji dotyczących sposobu obliczania terminów ocen okresowych, ani terminów sprzeciwów od tych ocen, terminy te (w związku z art. 9 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej oraz art. 300 kodeksu pracy) oblicza się zgodnie z zasadami prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11216

Wydanie: 11216

Spis treści
Zamów abonament