Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doradca nie powinien być lobbystą

27 listopada 2018 | Prawo | Paweł Rochowicz

Legislacja | Tworzenie przepisów fiskalnych wymaga specjalistycznej wiedzy, ale ekspert ma zachować wymóg uczciwości.

 

Ubiegłotygodniowe przesłuchania przed komisją śledczą w sprawie VAT przyniosły podejrzenie o to, że uchwalane przed kilku laty przepisy o tym podatku celowo formułowano tak, by umożliwić wyłudzenia. W tym procederze mieli brać udział doradcy podatkowi – jako lobbyści. Jak ten problem ocenić od strony prawnej i etycznej? Przecież doradztwo podatkowe jest zawodem zaufania publicznego, a osoby go wykonujące nie powinny swoim działaniem budzić podejrzeń o celowe psucie prawa.

Jak zauważa Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, doradcy angażujący się w działalność legislacyjną na czyjeś zlecenie powinni zachować dużą ostrożność. – Ustawa o doradztwie i nasze zasady etyki zawodowej zobowiązują do zachowania bezstronności i niepodejmowania zajęć, które mogłyby tę bezstronność naruszyć. Jeśli zdarzą się podejrzenia o naruszenie obowiązujących przepisów, to oczywiście sprawę taką powinny wszechstronnie wyjaśnić właściwe organy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11216

Wydanie: 11216

Spis treści
Zamów abonament