Doradca nie powinien być lobbystą
Legislacja | Tworzenie przepisów fiskalnych wymaga specjalistycznej wiedzy, ale ekspert ma zachować wymóg uczciwości.
Ubiegłotygodniowe przesłuchania przed komisją śledczą w sprawie VAT przyniosły podejrzenie o to, że uchwalane przed kilku laty przepisy o tym podatku celowo formułowano tak, by umożliwić wyłudzenia. W tym procederze mieli brać udział doradcy podatkowi – jako lobbyści. Jak ten problem ocenić od strony prawnej i etycznej? Przecież doradztwo podatkowe jest zawodem zaufania publicznego, a osoby go wykonujące nie powinny swoim działaniem budzić podejrzeń o celowe psucie prawa.
Jak zauważa Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, doradcy angażujący się w działalność legislacyjną na czyjeś zlecenie powinni zachować dużą ostrożność. – Ustawa o doradztwie i nasze zasady etyki zawodowej zobowiązują do zachowania bezstronności i niepodejmowania zajęć, które mogłyby tę bezstronność naruszyć. Jeśli zdarzą się podejrzenia o naruszenie obowiązujących przepisów, to oczywiście sprawę taką powinny wszechstronnie wyjaśnić właściwe organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta