Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki nie zaskoczyły rezultatami

27 listopada 2018 | Ekonomia | Maciej Rudke
aby wypracować 15 mld zł zysku netto sektor musi utrzymywać ponad 200 mld zł kapitałów, przez co rentowność nie jest już tak imponująca i w tym roku nieznacznie wzrośnie do około 8 proc.
źródło: Rzeczpospolita
aby wypracować 15 mld zł zysku netto sektor musi utrzymywać ponad 200 mld zł kapitałów, przez co rentowność nie jest już tak imponująca i w tym roku nieznacznie wzrośnie do około 8 proc.

Finanse | W III kwartale wynik z odsetek nie poprawiał się już tak mocno, a zyski 
z opłat i prowizji rozczarowują. Zwiększają się natomiast koszty działania i ryzyka.

 

Dziesięć największych banków z GPW wypracowało w III kwartale łącznie 3,45 mld zł zysku netto. Zaskoczeń nie było – rezultat okazał się symbolicznie, bo o niecały 1 proc., wyższy od oczekiwań. W zestawieniu uwzględniliśmy prognozowane wyniki Getin Noble, który poda raport w środę.

Solidny wynik z odsetek

Zarobek analizowanej dziesiątki okazał się o 6 proc. wyższy niż rok temu i o niecałe 4 proc. niż w poprzednim kwartale. To pod warunkiem, że Getin Noble faktycznie zmniejszy stratę netto do 19 mln zł z 75 mln zł rok temu i 116 mln zł w II kwartale (decydujące będzie to, czy uda mu się zmniejszyć odpisy, tak jak prognozują analitycy, do 140 mln zł z ok. 240 mln zł rok i kwartał temu). W największym stopniu zyski w III kwartale zwiększyły BGŻ BNP Paribas (19 proc., do 131 mln zł), PKO BP (16 proc., do 1,04 mld zł) i Pekao (12 proc., 606 mln zł). BGŻ BNP Paribas zawdzięcza poprawę lepszemu wynikowi z opłat i prowizji oraz na działalności handlowej, PKO BP lepszemu wynikowi z odsetek i niższym odpisom, a Pekao poprawiło nie tylko wynik z odsetek i prowizji, ale też zanotowało jednorazowy zysk ze sprzedaży nieruchomości.

Najmocniej zysk pogorszył się w Santander Banku Polska (12 proc., do 495 mln zł), Aliorze (9 proc., 173 mln zł) i Handlowym (8 proc., 158 mln zł). W tym pierwszym to efekt wzrostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11216

Wydanie: 11216

Spis treści
Zamów abonament