Z kalendarza księgowego
Na przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego przepisy ustawy o rachunkowości dają trzy miesiące od dnia bilansowego. Organ zatwierdzający jednostki ma na jego akceptację kolejny kwartał.
Zamknięcie roku kojarzy się zwykle ze sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego. Nie można jednak zapomnieć o innych czynnościach, wymaganych przepisami ustawy o rachunkowości (dalej: uor).
Udział biegłego rewidenta
Każdy podmiot, którego sprawozdanie finansowe zgodnie z art. 64 uor podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta oraz wszystkie pozostałe podmioty, które zdecydowały się na badanie dobrowolnie, powinny umożliwić audytorowi udział w obserwacji inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Pomijając wyjątki i wyłączenia, określone w art. 26 uor, termin i częstotliwość inwentaryzacji składników aktywów przeprowadzanej na dzień bilansowy, uważa się za dotrzymane, jeśli inwentaryzację rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku. Umowę o badanie zawiera kierownik jednostki na podstawie uchwały organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, chyba że umowa/statut podmiotu stanowią inaczej. Nie może on jednak wybrać biegłego rewidenta. Uwzględniając powyższe, kierownik jednostki powinien dopilnować, aby w odpowiednim czasie, tj. przed rozpoczęciem inwentaryzacji rocznej, umowa na badanie została podpisana.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych
Zamykając rok obrotowy nie można zapomnieć o zamknięciu ksiąg rachunkowych. Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta