Interes świadka nie dla wszystkich oczywisty
Kodeks postępowania rzecznika (część II)
W artykule, który ukazał się w „Rzeczpospolitej" 19 grudnia 2018 r. , wykazywałem brak podstawy prawnej do przesłuchań sędziów w charakterze świadków w czasie czynności wyjaśniających poprzedzających wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Czynności te były wykonywane przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.
W kilku przypadkach sędziowie na przesłuchania stawili się wraz ze swoimi pełnomocnikami i rzecznicy, Przemysław Radzik i Michał Lasota, nie widzieli przeszkód w dopuszczeniu tychże do przesłuchań. Niestety, w kolejnym przesłuchaniu sędziego Igora Tulei oraz innego sędziego pełnomocnicy świadków nie zostali dopuszczeni do czynności.
Szczególne zakazy dla sędziów
Przepisy ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (usp) nie przewidują szczególnych unormowań udziału pełnomocników w czynnościach, dlatego na podstawie art. 128 usp konieczne jest stosowanie odpowiednich uregulowań obowiązujących w kodeksie postępowania karnego.
Zgodnie z art. 87 § 2 k.p.k. osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu. W świetle dotychczasowego orzecznictwa i piśmiennictwa nie ulega najmniejszej wątpliwości, że osobami takimi mogą być m.in. świadkowie (zob. teza 4 komentarza do art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta