Niewypłacone zyski a PCC przy zmianie formy prawnej spółki
Jeśli na moment przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową zyski z poprzednich lat nie zostaną wypłacone wspólnikom, a wejdą w skład majątku spółki przekształconej, będą obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 października 2018 r. (0111-KDIB2-2.4014.157.2018.1.MM).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka jawna (dalej: spółka), której obecni wspólnicy rozważają zmianę jej formy prawnej i przekształcenie w spółkę komandytową. Oprócz kapitału podstawowego i kapitału zapasowego, od których odprowadzono podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC), w spółce zgromadzone są również zyski z lat ubiegłych, zatrzymane przez wspólników do rozliczenia w latach następnych. Spółka powzięła wątpliwość, czy na moment przekształcenia będą one podlegały opodatkowaniu PCC.
W ocenie spółk i, do powstania obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o PCC nie dojdzie, gdyż majątek spółki komandytowej nie zwiększy się w stosunku do majątku przekształcanej spółki jawnej. Organ nie przychylił się jednak do zaprezentowanego stanowiska. W jego ocenie, majątek spółki komandytowej będzie przewyższać wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta