Krafty przy szklanym suficie
Rekordowe 2013 nowych piw wypuściły w 2018 r. polskie browary rzemieślnicze. Piwowarzy założyli aż 68 nowych browarów – to również rekord. Ale na dalszy rozwój potrzebują coraz więcej pieniędzy. Aleksandra Ptak-Iglewska
W 2018 roku nie tylko powstało najwięcej piw, ale też ruszyło najwięcej nowych browarów w historii piwnej rewolucji. Konkurencja na rynku pcha jednych wzwyż, zmuszając do inwestycji, a innych skłania do ograniczenia rozwoju i skupienia się na rynku lokalnym. Krafty coraz odważniej wchodzą też do sieci handlowych, co wywołuje w branży nieco kontrowersji.
Z rodziną i przyjaciółmi
Po słabym 2017 roku 2018 r. był najlepszy w historii polskiego kraftu. Jak co roku autorzy bloga Piwna Zwrotnica policzyli nowe zjawiska na rynku. Ruszyło aż 68 nowych browarów rzemieślniczych (rok wcześniej tylko 51). O stanie branży dobrze też świadczy, że ponad połowa, bo aż 35 z nowo powstałych miejsc, to browary stacjonarne, które wymagają wyższych inwestycji na starcie, ale warzą piwo u siebie, podczas gdy kontraktowe zlecają produkcję innym warzelniom.
– Drugi raz podjąłbym taką samą decyzję – mówi „Rzeczpospolitej" Daniel Ptak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta