Telefonia 5G, czyli wojna o europejską cyberprzestrzeń
Sposób, w jaki w Polsce i całej UE wdrożymy nową generację telefonii komórkowej, w dużym stopniu zdecyduje o naszej suwerenności.
Nadchodzą szalone lata 20. XXI wieku. To będzie czas sztucznej inteligencji i robotyzacji życia codziennego. Sektor high-tech intensywnie dąży do stworzenia tzw. internetu rzeczy – ogromnego ekosystemu inteligentnych urządzeń, które będą działać bez udziału ludzi. Wedle tych planów inteligentne systemy informatyczne będą samodzielnie zarządzały budynkami, fabrykami, a nawet sterowały funkcjonowaniem miast. Drony zastąpią kurierów, a autonomiczne samochody taksówkarzy.
„Inteligencję" posiądą przedmioty codziennego użytku, które jak zwierzęta będą zdolne do komunikowania się z otoczeniem i wzajemnej współpracy. Inteligentny budzik da sygnał do rozpoczęcia poranka, inteligentny zegarek troskliwie będzie monitorował pracę serca w czasie porannej gimnastyki i zleci jej analizę automatom diagnostycznym, które zastąpią lekarzy pierwszego kontaktu. Brzmi futurystycznie? Smartfon w ledwie dziesięć lat przekształcił się z ekskluzywnego gadżetu w urządzenie, bez którego nie jest w stanie wyjść z domu ponad 2 miliardy ludzi.
Technologicznym fundamentem internetu rzeczy i nowej fali robotyzacji będzie nowa generacja telefonii komórkowej 5G. Zapewnia ona ogromną pojemność danych, gigantyczne przyspieszenie ich transferu oraz niespotykaną dotąd elastyczność w sterowaniu komunikacją użytkowników. Można bez przesady powiedzieć, że w latach 20....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta