Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy to tancerze wstydliwi

02 lutego 2019 | Plus Minus | Tomasz Wacławek
źródło: marcin tumasz emotionimage

Agnieszka Kaczorowska-Pela, młodzieżowa mistrzyni świata w tańcach latynoamerykańskich. W 2015 roku, w parze z aktorem Krzysztofem Wieszczkiem, wygrała „Taniec z gwiazdami". Od 20 lat gra w serialu „Klan".

Plus Minus: Przed wojną umiejętności taneczne świadczyły o przynależności do elity. Czy dziś są jeszcze wyznacznikiem statusu społecznego?

Raczej oznaką manier, wpływają na postrzeganie człowieka. Tańczący mężczyzna zawsze robi duże wrażenie na kobiecie, kobieta – to już zależy, co tańczy. Jeżeli jest baletnicą, wiemy, że to osoba zdyscyplinowana, poukładana, dążąca do celu. W tańcu towarzyskim jest bardzo podobnie. Ale są bardziej zwariowane formy, gdzie potrzeba przede wszystkim spontaniczności.

Kubańczycy, Brazylijczycy czy Hiszpanie mają taniec we krwi. A Polacy jakimi są tancerzami?

Wstydliwymi – zwłaszcza płeć męska – i zachowawczymi. Jednym taniec przychodzi łatwiej, innym trudniej, ale dużo osób po prostu boi się wyjść na parkiet. Według mnie wynika to z faktu, że u nas brakuje edukacji tanecznej. Kiedyś w podstawówkach były zajęcia z tańca towarzyskiego. Miała je moja mama, miało nawet moje rodzeństwo, starsze o osiem–dziewięć lat. Dużo znajomych tancerzy pierwsze kroki na parkiecie stawiało właśnie w szkole.

Wie pani, co Kuba Wojewódzki mówi o swoich zdolnościach tanecznych?

Nie.

W wydanej niedawno autobiografii napisał: „Jak tańczę, to ludzie dzwonią pod numer 112". Krzysztof Ibisz lubi natomiast żartować, że jest jedynym człowiekiem w Polsce, którego wyrzucono ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11271

Wydanie: 11271

Zamów abonament