Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaniedbania pracodawcy nie wydłużą czasu na dyscyplinarkę

14 lutego 2019 | Kadry i Płace | Izabela 
Zawacka

Podjęcie przez pracodawcę czynności sprawdzających, uzasadnionych stanem faktycznym sprawy, może odsunąć w czasie bieg terminu z art. 52 § 2 kodeksu pracy. Jednak zmiana składu osobowego organu pracodawcy nie powoduje rozpoczęcia na nowo biegu tego terminu. Nie ma wpływu 
na jego liczenie to, że osoba (organ) działający za pracodawcę sam dopuścił się naruszenia swoich obowiązków pracowniczych.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lipca 2018 r. (I PK 207/17).

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W maju 2012 r. poinformowała przełożonego (wójta gminy) o prawomocnym wyroku sądu karnego skazującym ją na karę grzywny. Wójt odpowiedział, że musi „zrobić rozeznanie w tym temacie". Nie zwrócił się jednak ani do sądu, ani do Krajowego Rejestru Karnego o nadesłanie danych o karalności powódki. Dopiero 4 lutego 2015 r. nowy wójt zwrócił się w tym temacie do Krajowego Rejestru Karnego. W lutym 2015 r. pracownica otrzymała pismo o rozwiązaniu z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu popełnienia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku.

Sąd rejonowy przywrócił kobietę do pracy. Uznał, że pracodawca uzyskał wiedzę o popełnieniu przestępstwa od samej powódki, a mimo to nie podjął żadnych czynności sprawdzających, ani nie rozwiązał z pracownicą umowy o pracę. Dopiero po prawie trzech latach od uprawomocnienia się wyroku skazującego nowy pracodawca, po uzyskaniu zaświadczenia o karalności pracownicy, rozwiązał z nią umowę o pracę w trybie art. 52 k.p. Sąd okręgowy utrzymał ten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11281

Wydanie: 11281

Spis treści
Zamów abonament