Otwarty katalog pytań związku
Organizacja związkowa ma prawo żądać udzielenia w zasadzie każdej informacji, która wiąże się z sytuacją pracowników i dotyczy prowadzonej przez związek działalności. Pracodawca powinien odpowiedzieć w ciągu 30 dni.
Prawo domagania się informacji przez organizację związkową zostało uregulowane w art. 28 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881 ze zm.). Organizacja związkowa może żądać, a pracodawca ma obowiązek udzielić informacji, które są niezbędne do prowadzenia działalności związkowej. Ustawodawca wskazał, że taki charakter mają przykładowo informacje dotyczące:
1) warunków pracy i zasad wynagradzania,
2) działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy związanych z zatrudnieniem oraz przewidywanych w tym zakresie zmian,
3) stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia,
4) działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.
Wymienione informacje, jakie pracodawca powinien przekazać organizacji związkowej na jej żądanie, rodzą szereg wątpliwości.
Warunki pracy
Jeśli chodzi o warunki pracy, pojęcie to należy rozumieć szeroko. W konsekwencji trzeba do nich zaliczyć również takie elementy jak środowisko pracy, organizacja pracy, warunki BHP i przeciwpożarowe, wyposażenie zakładu pracy, infrastruktura społeczna w zakładzie, gwarantowana przez pracodawcę dostępność do służby zdrowia, zapewnienie przez pracodawcę dojazdu do pracy, możliwość podnoszenia kwalifikacji i szkoleń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta