Ulgę B+R rozlicza się w zeznaniu rocznym
Wydatki na badania i rozwój, które zostały ujęte w firmowych kosztach, mogą być ponownie uwzględnione jako ulga podatkowa. Przedsiębiorca, który chce z niej skorzystać, musi do zeznania PIT za 2018 r. dołączyć druk PIT/BR. Sebastian Kałuża
Ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) została wprowadzona w 2016 roku, zastępując wcześniej istniejącą ulgę technologiczną. Wciąż jednak bardzo mały odsetek przedsiębiorców z niej korzysta. Część z nich nie identyfikuje u siebie działalności badawczo-rozwojowej, mimo że mogłaby. Część natomiast w ogóle nie słyszała o uldze B+R. Sprawę dodatkowo komplikuje to, że do rozliczeń za 2018 rok należy stosować przepisy w postaci zmienionej pod koniec 2017 roku. Czym więc jest ulga B+R i jaki jest jej mechanizm?
Cztery przesłanki
Na podstawie ustawy o PIT można stwierdzić, że działalność B+R:
1. obejmuje swoim zakresem badania naukowe albo prace rozwojowe,
2. ma twórczy charakter,
3. jest podejmowana w sposób systematyczny,
4. jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Mimo iż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wskazane wyżej przesłanki są trudne do spełnienia, a ulga B+R będzie miała zastosowanie w bardzo ograniczonej liczbie przypadków, to jest to wrażenie mylne. Kryteria te nie są nadmiernie wygórowane, a ww. przesłanki wystarczy zrelatywizować do danego przedsiębiorcy, a nie do całego kraju czy całego świata.
Należy jednak mieć na uwadze, że prac badawczo-rozwojowych nie stanowią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta