Certyfikat rezydencji potwierdza miejsca zamieszkania podatnika
Jeśli pracownik jest nierezydentem, to płatnik przekazuje PIT-11 do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych.
- Obywatelka Włoch od dwóch miesięcy przebywa w Polsce. Tutaj pracuje na podstawie umowy o pracę, ma konto w polskim banku oraz polski adres zameldowania. Co należy rozumieć pod pojęciem centrum interesów życiowych? Gdzie powinna rozliczyć swoje dochody z pracy wykonywanej w Polsce? Co musiałaby zrobić, aby zostać polskim rezydentem podatkowym? – pyta czytelniczka.
Zasady ustalania miejsca zamieszkania osoby fizycznej określa art. 3 ustawy o PIT. Znaczenie mają tutaj dwa elementy:
- długość pobytu,
- ośrodek interesów życiowych.
Według ww. przepisu za osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym albo posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów międzynarodowych, których stroną jest Polska. Miejsce zamieszkania można potwierdzić również certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwą administrację podatkową.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta