Narasta coraz większa fala zwolnień w bankowości
Rosnące obciążenia regulacyjne, wymogi kapitałowe i podatki, ale przede wszystkim postępująca cyfryzacja i fuzje są powodem systematycznego spadku zatrudnienia w sektorze bankowym. Maciej rudke
Bank Pekao zapowiedział rozwiązanie umów o pracę z maksymalnie 950 pracownikami, a kolejnym 620 planuje zmienić warunki zatrudnienia. Restrukturyzację przeprowadzi między kwietniem a końcem października tego roku.
Nie tylko Pekao
Modyfikacja warunków zatrudnienia 620 osób dotyczy zarówno zmiany stanowisk, zakresu obowiązków, jak i warunków zatrudnienia, w tym wynagrodzenia – informuje biuro prasowe Pekao. To kolejny taki proces w tym trzecim co do wielkości banku w Polsce, bo w ubiegłym roku wprowadzono program dobrowolnych odejść, który ze zwiększeniem automatyzacji pozwolił na redukcję zatrudnienia o 1000 osób. Na koniec 2018 r. cała grupa zatrudniała 16,7 tys. osób.
Działania Pekao wpisują się w trend panujący w naszym kraju już od kilku lat – zwolnień w bankach. Tylko przez rok zatrudnienie w polskim sektorze bankowym spadło o ponad 2,9 tys. etatów, do 161,6 tys. na koniec lutego. Przez osiem lat liczba pracowników zmalała o 15,3 tys. Jednocześnie rosły aktywa – w ostatnich latach średnio po blisko 7 proc. rocznie. Oznacza to, że systematycznie rośnie wartość aktywów przypadających na jednego pracownika. O ile na koniec 2011 r. na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta