Nie wyjechać nigdy z Polski
Książka Patryka Pleskota dotyka największej tajemnicy historii powojennej Polski: niesłychanej siły wspólnego działania naszej emigracji na Zachodzie.
Wywiad rzekę przeprowadzony przez Patryka Pleskota czytałem nie pod kątem szczegółów gier operacyjnych SB z młodym Georges'em Minkiem, chociaż wiele z nich zapewne zainteresuje czytelnika. Nie czytałem też go jako świadectwa historii przedwojennych komunistów – rodziców głównego bohatera, chociaż to temat interesujący i zapewne niejeden historyk z zainteresowaniem przestudiuje te partie materiału. „Tam i... z powrotem Georges Mink w słowach, dokumentach, obrazach" czytałem jako świadectwo życia francuskiego intelektualisty żydowskiego pochodzenia zakorzenionego w Polsce, który tylko fizycznie kiedyś wyjechał – nawet teraz lata tam i z powrotem, jak w tytule – ale mentalnie ani na moment z Polski się nie ruszył. I wciąż myślałem o tym, co doprowadziło do tego, że chociaż Mink z Polski wyjeżdżał, to polskie sprawy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta