Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczka przy imporcie z obowiązkiem korekty

08 kwietnia 2019 | Podatki i księgowość | Kamil Kowalski

Gdy importer zapłaci VAT wykazany w zgłoszeniu celnym oraz rozliczy w deklaracji podatek należny w wyniku uprzednio zapłaconych zaliczek, dostawa zostanie dwukrotnie opodatkowana.

Wymiana handlowa między Polską a Szwajcarią ma solidne przesłanki: transport między krajami nie jest ani czasochłonny, ani kosztowny. Mimo, że Szwajcaria nie jest krajem Unii Europejskiej, to jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Strefy Wolnego Handlu. Szwajcaria w dużej mierze podlega więc europejskim regulacjom dotyczącym VAT w rozumieniu Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa VAT). Towary sprowadzane do Polski ze Szwajcarii są jednak w dalszym ciągu towarami nieunijnymi, a ich przywóz podlega reżimowi prawa celnego, co dla polskiego podatnika wiąże się z zakwalifikowaniem zakupu towarów ze Szwajcarii jako import towarów. Opisany dualizm może powodować problemy.

Przykład

Polski podatnik zdecydował się na zakup w Szwajcarii urządzenia przemysłowego, którego montaż wymaga specjalistycznej wiedzy producenta. Urządzenia takie mogą osiągać wysoką cenę, a ich produkcja wymaga przystosowania do indywidualnych potrzeb nabywcy. W takiej sytuacji szwajcarski sprzedawca, starając się zabezpieczyć swoje interesy, wprowadził w zawartej umowie obowiązek uiszczania przez nabywcę zaliczek, uzależnionych od stopnia zaawansowania prac nad produkcją urządzenia. Polski podatnik ma wątpliwości, w jaki sposób należy rozliczyć VAT od tej transakcji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11326

Wydanie: 11326

Spis treści

Reklama

Zamów abonament