Jak raportować schematy podatkowe. MDR krok po kroku
Obowiązek zgłaszania administracji skarbowej uzgodnień, z którymi wiąże się uzyskanie korzyści podatkowej, dotyczy nie tylko doradców podatkowych i międzynarodowych korporacji. Zobowiązanym może być każdy przedsiębiorca, a nawet jego pracownicy.
Od stycznia 2019 r. w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące informowania administracji skarbowej o schematach podatkowych stosowanych w firmie (MDR – mandatory disclosure rules). Interpretacja nowych regulacji od samego początku budzi wiele wątpliwości, jednak istotę oraz kluczowe zagadnienia MDR można wbrew pozorom przedstawić w dosyć przystępnej formie.
Założeniem nowej regulacji jest przeciwdziałanie nadmiernej optymalizacji podatkowej, przy czym trzeba zauważyć, że nie chodzi tu o działania nielegalne. Fiskus chce mieć po prostu dostęp do sposobów optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwie, w związku z czym nowe przepisy należy interpretować przede wszystkim jako dodatkowy obowiązek raportowy.
Kategorie podmiotów
Ustawa wyróżnia trzy kategorie podmiotów:
- korzystającego – czyli przedsiębiorcę stosującego schematy podatkowe,
- promotora – tj. doradcę, który proponuje i wprowadza schematy podatkowe,
- wspomagającego – np. notariusza, biuro księgowe lub wewnętrznego pracownika firmy, który pośredniczy przy wykonywaniu czynności związanych ze schematami podatkowymi.
Definicję wymienionych podmiotów mogą spełniać zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne, w tym także pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie. Objaśnienia do MDR opublikowane przez Ministerstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta