Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabijał, ale bez zadowolenia

13 kwietnia 2019 | Plus Minus | Marek Kozubal
źródło: materiały prasowe

O biografii Romualda Rajsa „Komendant »Bury«" Michała Ostapiuka stało się głośno za sprawą sporu w samym Instytucie Pamięci Narodowej. Z informacji umieszczonej na stronie IPN wynikało, że publikacja podważa ustalenia śledztwa w sprawie „Burego", bo kilkanaście lat temu prokurator IPN określił jego działanie jako zbrodnię ludobójstwa.

Rajs to na Podlasiu kontrowersyjna postać podziemia niepodległościowego. Jego oddział na rozkaz przełożonych w styczniu i lutym 1946 r. spacyfikował pięć wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, jego ludzie rozstrzelali też grupę furmanów. Zginęło 79 osób, w tym dzieci i kobiety.

Dotychczas „Bury" był owiany czarną legendą stworzoną przez komunistów. Michał Ostapiuk, historyk IPN, stara się wytłumaczyć jego postępowanie. Można odnieść wrażenie, że za wszelką cenę chce pokazać pozytywne elementy jego biografii, a niekiedy po prostu go wybielić. Wielokrotnie powtarza, jak doskonałym i przewidującym był partyzantem, stara się udowodnić, że ofiary pacyfikacji wsi były przypadkowe, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11331

Wydanie: 11331

Zamów abonament