Sąd administracyjny: nie trzeba czekać na interwencję prawodawcy
Organ administracji publicznej nie musi wstrzymywać się z rozstrzygnięciem, do czasu gdy ustawodawca dostosuje przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zobowiązany jest do samodzielnego ustalenia nowego stanu prawnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach 28 marca 2019 r., sygn. II SA/Ke 129/19, wypowiedział się na temat sposobu orzekania organów administracji w sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny stwierdził częściową niekonstytucyjność przepisu ustawy. Zgodnie z omawianym orzeczeniem taki wyrok zmienia stan prawny i organ administracji publicznej na podstawie art. 6 Kodeksu postepowania administracyjnego (zasada legalizmu – działanie na podstawach i w granicach prawa) zobowiązany jest do samodzielnego ustalenia nowego stanu prawnego. Nie jest konieczne oczekiwanie na interwencję prawodawcy, które dostosuje przepisy ustawy do orzeczenia TK.
Świadczenie pielęgnacyjne
W omawianej sprawie WSA orzekał w przedmiocie decyzji ws. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Takie postępowanie prowadzone jest w trybie Kodeksu postepowania administracyjnego (k.p.a.): w I instancji decyzję wydaje wójt, odwołanie składa się do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego. Jednym z przepisów stosowanych przy wydaniu decyzji w takiej sprawie jest art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, który brzmi następująco: „świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta