Polskie badania zasługują na wsparcie
Chcemy, by polscy pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych terapii – mówi p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński.
Wokół Agencji Badań Medycznych (ABM) było sporo kontrowersji. Poparły ją jednak autorytety medyczne, również spośród posłów opozycji.
Swoje poparcie wyrazili m.in. minister zdrowia w rządzie Platformy Obywatelskiej prof. Marian Zembala czy pani prof. Alicja Chybicka, która zadeklarowała, że postara się o grant z agencji na badania dla jej pacjentów z kliniki hematoonkologii dziecięcej, cierpiących często na choroby rzadkie. Cieszę się, że takie inicjatywy są ponad podziałami politycznymi. Środowisko lekarskie nie ma wątpliwości, że instytucja, która z jednej strony zapewni finansowanie dla projektów badawczych polskich naukowców, a z drugiej sfinansuje niekomercyjne badania kliniczne, jest bardzo potrzebna.
Krytykowano to, że agencja będzie finansowana z budżetu NFZ, co pozbawi pacjentów pieniędzy na leczenie.
Odpis w kwocie 0,3 proc. budżetu NFZ będzie przeznaczany wyłącznie na świadczenia zdrowotne w ramach badań klinicznych, co zostało doprecyzowane w ustawie. Podkreślam to po raz kolejny, ponieważ ta informacja wciąż nie wybrzmiała wystarczająco głośno. Zależy nam, by wyrównywać szanse tych pacjentów, którzy nie mogli liczyć na innowacyjne, drogie terapie w ramach badań finansowanych przez firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta