Bilbord i kiosk to koszty i problemy dla dewelopera
Interpretacje Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju nie rozwiążą problemów inwestorów, które pojawiły się po wejściu w życie ustawy uwłaszczającej użytkowników wieczystych.
W Nowy Rok doszło – z mocy prawa – do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo ich własności. Niestety, to bezprecedensowe rozwiązanie do dziś powoduje wiele problemów praktycznych i wzbudza szereg kontrowersji. Dotychczasowe nowelizacje tzw. ustawy przekształceniowej nie doprowadziły do znaczącego przyspieszenia w wydawaniu zaświadczeń, bez których np. deweloperzy nie mogą ustanowić odrębnej własności wybudowanych przez siebie lokali. Nadal także trwa niepewność co do tego, czy bilbord reklamowy bądź „totem" uniemożliwia przekształcenie. Obecnie właściwie nie ma dobrej rady na te problemy i nie wydaje się, aby znalazł je także ustawodawca nowelizując jedynie ustawę przekształceniową. To z kolei oznacza, że deweloperzy muszą być bardzo ostrożni przy realizacji inwestycji – inaczej narażają się na poważne problemy z jej zakończeniem i oddaniem klientom. I faktu tego nie zmieniają z pozoru korzystne interpretacje Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Grunt zabudowany nie tylko na cele mieszkaniowe
Wydawać by się mogło, że przepis ustawy przekształceniowej jest jednoznaczny: z dniem 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności tych gruntów. Prawodawca w przedmiotowej ustawie przez „grunty zabudowane na cele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta