Aranżacja wnętrz do limitu kosztów bez odwróconego VAT
Nie każdy, kto na zlecenie wynajmującego wykonuje określone prace wykończeniowe dla najemców, jest podwykonawcą.
Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli tzw. odwróconego VAT w branży budowlanej zatrzęsło całą branżą. I to nie dlatego, że „przerzucenie" obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę jest wyjątkowo uciążliwe czy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Problem w tym, że w praktyce jest bardzo wiele sytuacji, w których nie wiadomo czy ktoś jest podwykonawcą czy nie i w konsekwencji czy VAT trzeba rozliczyć na zasadach ogólnych, czy na zasadzie odwrotnego obciążenia. A ponieważ w branży gdzie kontrakty dotyczą poważnych kwot, konsekwencje takiego błędu mogą być poważne, firmy masowo zaczęły występować o interpretacje podatkowe.
To – z uwagi na nierzadko profiskalne odpowiedzi fiskusa – zaowocowało zaś tym, że wiele sporów trafiło i nadal trafia na wokandy sądów administracyjnych.
Kolejny ciekawy problem dotyczący powszechnych w branży prac adaptacyjnych przesądził 18 kwietnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (I SA/Ke 115/19; wyrok nieprawomocny).
W trosce o najemców
Interpretacja, którą oceniał WSA, była odpowiedzią na wspólny wniosek dwóch spółek, gdzie jedna była nabywcą budynku biurowo-usługowego i wynajmującym, a druga sprzedającym i wykonawcą.
Firmy podpisały też umowę o prace aranżacyjne, w której nabywca zlecił sprzedającemu realizację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta