Jak utylizować wyroby akcyzowe
Znajdujące się w składzie podatkowym towary objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, które stały się nieprzydatne do spożycia lub dalszego przerobu, mogą być zwolnione od podatku. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.
Przedsiębiorcy prowadzący składy podatkowe niekiedy stają przed dylematem, co zrobić z niesprzedanymi wyrobami, które są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, a ich termin przydatności do użycia już minął lub też z innych powodów okazały się one być niepełnowartościowe. W wielu przypadkach wadliwe towary można wykorzystać w dalszych procesach produkcyjnych i uzyskać z nich nowe produkty. Warto się jednak zastanowić, jakie obowiązki w podatku akcyzowym powstaną, jeżeli przetworzenie przeterminowanych/wadliwych towarów nie będzie możliwe i konieczne będzie ich zniszczenie.
Przeterminowane i wadliwe
Zasady utylizacji wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy unormowano w § 17 rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: rozporządzenie w sprawie zwolnień).
Przepis ten wskazuje, że możliwe jest zastosowanie zwolnienia od akcyzy dla przypadków zniszczenia objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy (a więc znajdujących się w składzie podatkowym) wyrobów akcyzowych, które stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia. Prawodawca objął tym zwolnieniem wszystkie przypadki, w których wyroby akcyzowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta