Ubezpieczyciel rozliczy podatkowo w czasie prowizje pośredników
Dotychczas sądy uznawały, że wydatki na akwizycję są dla celów CIT ujmowane w kosztach jednorazowo – w momencie ich naliczenia. NSA wskazał teraz, że wolno je potrącać tak jak dla celów rachunkowych. Może to budzić konsternację.
Koszty akwizycji to jeden z podstawowych i głównych rodzajów kosztów w działalności ubezpieczeniowej. W przeważającej części są to prowizje pośredników ubezpieczeniowych. Rachunkowo, zgodnie ze szczegółowymi zasadami rachunkowości zakładów ubezpieczeń, koszty akwizycji są rozliczane w czasie na zasadach analogicznych do tworzenia rezerwy składki poprzez tzw. DAC (ang. deferred acquisition costs). W wyniku rozliczeń księgowych w kosztach okresu rozpoznawana jest tylko ta część kosztów prowizji, która dotyczy tego okresu. Pozostała aktywuje się w przyszłych okresach rozliczeniowych proporcjonalnie do wykazywania w trakcie całego okresu odpowiedzialności ubezpieczyciela przychodu ze składki zarobionej. Takie rozliczenie realizuje bilansową zasadę współmierności przychodów i kosztów.
Składka przypisana a składka zarobiona
Pojęcie składki zarobionej (tj. przypisu składki należnej za cały okres odpowiedzialności, skorygowanego o zmianę stanu rezerwy składki) jest wyłącznie pojęciem rachunkowym, które nie funkcjonuje w ustawie o CIT. Przypis składki podlega opodatkowaniu jako przychód należny powstający na podstawie art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o CIT – w ubezpieczeniach majątkowych jest to jednorazowy przychód w momencie wystawienia polisy. Zmiana stanu rezerwy składki, która realizuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta