Kluczowa dekada polskiego rolnictwa
Dzięki cywilizacyjnemu skokowi z importera żywności staliśmy się światowym eksporterem. Polska wieś zmieniła oblicze, technologie, a także dochody. aleksandra ptak-iglewska
Podsumowania o zmianach polskiej wsi mogą być bardziej lub mniej optymistyczne, oczekiwania wobec przyszłej wspólnej polityki rolnej mogą rosnąć, jednak bezsporny pozostaje fakt, że polska wieś ma za sobą okres bodaj najbardziej intensywnego rozwoju technologicznego w ostatnim wieku.
Miliardy dla rolników
Sporym wyzwaniem jest wciąż niewielki udział gospodarstw towarowych w ogólnej liczbie prowadzonych gospodarstw. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) na 1,4 mln gospodarstw rolnych jedynie 400 tys. rolników czerpie w przeważającej części dochody z produkcji rolniczej, a gdyby wskazywać na gospodarstwa, które wyłącznie z takiej produkcji się utrzymują, grono to byłoby jeszcze mniejsze. Wieś odmieniły nowe technologie, przypływ pieniędzy z funduszy unijnych dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i wreszcie – wymiana pokoleń.
Wiele badań wskazuje, że dopiero młodzi rolnicy na większą skalę są zainteresowani nakładami na innowacje. Wymiana pokoleniowa jest zresztą jednym ze sporych wyzwań, ponieważ młodzi ludzie chętnie ze wsi wyjeżdżają, w poszukiwaniu wykształcenia lub lepiej płatnej pracy. Z tym problemem również próbują się mierzyć programy strukturalne, które przez szereg inwestycji starają się uczynić wsie bardziej atrakcyjnym miejscem do życia.
Okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta