ZUS też mniej potrąci na dług zleceniobiorcy
Zmiany w egzekucji prowadzonej wobec osób pracujących na zlecenie objęły tylko procedurę cywilną. Jednak analogiczna ochrona przysługuje im także przy ściąganiu długów w ramach egzekucji administracyjnej.
Tak uznało Ministerstwo Finansów w stanowisku przysłanym Rzeczpospolitej 3 stycznia 2019 r. Odpowiedziało w nim na pytanie o zmiany w procedurze egzekucyjnej. Od stycznia br. do kodeksu postępowania cywilnego dodano bowiem do art. 833 paragraf 21, który stanowi, że: „Przepisy art. 87 i art. 871 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną". Analogicznych zmian nie wprowadzono jednak w procedurze postępowania administracyjnego. Można było więc uznać, że zasady prowadzenia egzekucji przez państwowe organy będą się różnić od tych, według których działają komornicy w procedurze cywilnej.
Ochrona po nowemu
Nowy art. 833 § 21 k.p.c. zapewnił zleceniobiorcom większą ochronę przed egzekucją z ich przychodów. Otóż od stycznia br. zleceniobiorca może liczyć, że całość jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta