Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnionych na sezon nie wolno dyskryminować

13 czerwca 2019 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz

Pracodawca musi się liczyć z odmową wydania zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca, jeśli planuje wypłacać mu wynagrodzenie znacznie niższe, niż wynosi płaca za tego rodzaju pracę w jego regionie.

 

Już od ponad półtorej roku funkcjonuje nowy typ zezwolenia na pracę – zezwolenie na pracę sezonową (typu S). Jak pokazała praktyka, pracodawcy często z niego korzystają. Z uwagi na fakt, że rozpoczyna się okres intensywniejszej pracy sezonowej, warto przypomnieć zasady udzielania tego zezwolenia, a także odpowiedzieć na pojawiające się w związku z tym pytania.

∑ Kiedy można ubiegać się o zezwolenie na pracę sezonową?

To zezwolenie jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje na terytorium Polski pracę w zakresie określonych w przepisach działalności na podstawie umowy zawartej z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski. Założeniem jest, że tego rodzaju zezwolenie mogą uzyskać cudzoziemcy, którzy mają zostać zatrudnieni przy wykonywaniu prac uzależnionych od zmiany pór roku, tj. prac w sektorach, w których zwiększone zapotrzebowanie na pracowników jest związane z konkretnym okresem roku ze względu na powtarzające się wydarzenia lub typy wydarzeń podlegające uwarunkowaniom sezonowym – np. w sektorze związanym z rolnictwem, ogrodnictwem czy turystyką. W rozporządzeniu ministra właściwego do spraw pracy wskazane zostały szczegółowe działania zgodnie z podklasami Polskiej Klasyfikacji Działalności. Tylko praca w wyznaczonych podklasach jest objęta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11380

Wydanie: 11380

Spis treści
Zamów abonament