Poszkodowany w drodze do pracy dostanie wyższy zasiłek
Wypadek w czasie drogi do lub z pracy nie uprawnia do odszkodowania. Daje jednak prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru i to już od pierwszego dnia ubezpieczenia.
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy to zdarzenie, które nastąpiło podczas drogi do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia chorobowego i spełnia kryteria uznania za wypadek na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS (art. 3 pkt 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 645).
Kluczowe przesłanki
W myśl art. 57b ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1270 ze zm.), za wypadek w drodze do / z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeśli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Przerwanie drogi jest jednak dopuszczalne, jeśli:
∑ przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, lub
∑ droga, nie będąc najkrótsza, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Ponadto za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta