Sprzedaż udziałów poza giełdą rośnie w siłę
Crowdfunding udziałowy cieszy się powodzeniem wbrew ostrzeżeniom Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdzamy aktualne oferty na tym rynku.
Platformy crowdfundingowe zyskują coraz większą popularność, podobnie jak crowdfunding udziałowy. Zbierać na nich można do 1 mln euro, ponieważ jest to próg umożliwiający przeprowadzenie oferty publicznej bez prospektu lub memorandum. Nie podoba się to jednak Komisji Nadzoru Finansowego, która uważa, że istnieje niepewność dotycząca zgodności działania tzw. platform crowdfundingowych z przepisami prawa. Niepewność wiele jednak nie mówi, a KNF nie wyjaśnia, czy zgodność ta jest, czy jej nie ma. Prawnicy uważają jednak, że oferta crowdfundingu udziałowego może rodzić obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Jedne platformy przychylają się do takiej interpretacji, inne nic sobie z niej nie robią.
Zagraniczne inwestycje
W Polsce już w ubiegłym roku pojawiła się szwedzka platforma FundedByMe, która chwali się, że zebrała ponad 59 mln euro dla 470 startupów z 25 krajów. Firma ma ponad 250 tys. zarejestrowanych inwestorów ze 111 krajów. Chce pomagać w finansowaniu projektów mających szanse wejść na rynki międzynarodowe. Oferta umożliwi też polskim inwestorom inwestowanie nie tylko w polskie spółki, które można znaleźć na innych platformach, ale również w zagraniczne. Może też przyciągnąć zagranicznych inwestorów do Polski. Zezwolenia KNF platforma jednak na razie nie ma i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta