Córka dziedziczy liniowy PIT po ojcu
Spadkobierca przejmuje sposób opodatkowania zmarłego przedsiębiorcy. Pismo do urzędu jest niepotrzebne.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ucieszy wszystkich, którzy mają problemy z sukcesją rodzinnej firmy. Fiskus rzuca im kłody pod nogi, sędziowie stanęli jednak po stronie przedsiębiorców.
O bezduszności skarbówki przekonała się kobieta, której w zeszłym roku zmarł ojciec. Po sześciu dniach przyjęła spadek przed notariuszem. Między innymi prawa i obowiązki wspólnika spółki komandytowej.
Córka kontynuuje działalność gospodarczą ojca. Po miesiącu od jego śmierci poinformowała o tym urząd skarbowy. I oświadczyła, że tak jak on będzie płaciła od dochodów podatek liniowy.
Fiskus uznał jednak, że zrobiła to za późno. Zgodnie bowiem z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT oświadczenie o wyborze stawki liniowej należało złożyć już w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zdaniem skarbówki był to dzień śmierci ojca kobiety. Wtedy bowiem nabyła spadek i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta