Nie pracują, bo się boją, że stracą zasiłki
Przedsiębiorcy apelują o zmiany w prawie zachęcające nieaktywnych zawodowo do podjęcia zatrudnienia bez utraty przysługujących im świadczeń społecznych.
Mimo dobrej koniunktury gospodarczej i dużego zapotrzebowania na pracowników, aktywność zawodowa Polaków jest znacznie niższa niż w innych państwach UE. W grupie wiekowej 20–64 lata w Polsce pracuje zawodowo zaledwie 72 proc. społeczeństwa, podczas gdy w Niemczech ten odsetek wynosi aż 82 proc. Osiągnięcie takiego wskaźnika u nas oznaczałoby zwiększenie zatrudnienia o 2 mln osób.
System zniechęca
Zdaniem Konfedereacji Lewiatan za ten stan w dużej mierze odpowiada system świadczeń społecznych, który jest nieskoordynowany z potrzebami rynku pracy.
Część świadczeń z pomocy społecznej jest uzależniona od wysokości uzyskiwanych dochodów. Podjęcie zatrudnienia oznacza więc utratę świadczeń i znacząco obniża opłacalność pracy zarobkowej. Co prawda w przepisach o pomocy społecznej jest zapisany system proporcjonalnego zmniejszania wypłacanych świadczeń po przekroczeniu limitu dozwolonych zarobków (tzw. złotówka za złotówkę).
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta