Rodzaje nieprawidłowości przy projektach UE
Organy ścigania mają obowiązek monitorować potencjalne występowanie nadużyć przy dotacjach.
Zgodnie z wykładnią oraz przepisami Parlamentu Europejskiego „nieprawidłowość" jest to każde naruszenie prawa unijnego lub prawa krajowego dotyczącego stosowania prawa unijnego, wynikające z działania lub zaniechania podmiotu gospodarczego zaangażowanego we wdrażanie funduszy polityki spójności, które ma lub może mieć szkodliwy wpływ na budżet Unii poprzez obciążenie go nieuzasadnionym wydatkiem.
Możemy rozdzielić tę nieprawidłowość na kategorię indywidualną przypisaną pod każdy projekt i beneficjenta oraz na tzw. nieprawidłowość systemową. Nieprawidłowość systemowa może więc mieć charakter powtarzalny, o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia w podobnych rodzajach projektów, a jednocześnie być konsekwencją istnienia poważnych defektów w skutecznym funkcjonowaniu systemu zarządzania i kontroli. Dobitnym jej przykładem było błędne transponowanie przepisów prawa zamówień publicznych lub prawa ochrony środowiska do unijnych dyrektyw w tym zakresie.
Korekty finansowe a skuteczność wydatkowa...
Każdy beneficjent, który zobowiązał się do realizacji projektu z dofinansowaniem unijnym, musi się liczyć z potencjalnym popełnieniem błędu w jego rozliczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta