Brak pracowników i automatyzacja to główne wyzwania operatorów
Usługi kurierskie to jedna z tych branż, na której przyszły kształt największy wpływ będą miały innowacyjne technologie. Deficyt rąk do pracy wymusza zmiany w sposobie dostaw przesyłek. Znaczenie doręczycieli będzie w efekcie spadać.
Rynek paczek w sposób naturalny kojarzy się z kurierami kursującymi nieustannie z przesyłkami. Ale to wyobrażenie przestanie być z czasem aktualne. Branża KEP poddawana jest bowiem coraz większej automatyzacji. W efekcie udział doręczycieli w całym procesie dostaw jest ograniczany. Czy zawód kuriera przejdzie do historii?
Rewolucja na rynku pracy
Najnowszy raport „Future of Work 2019" wskazuje, że 14 proc. zawodów w skali państw OECD zagrożonych jest automatyzacją, a aż 1/3 ulegnie zdecydowanej zmianie poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii cyfrowych. To – zdaniem ekspertów – i tak szacunki bardzo optymistyczne. Ponad 40 proc. nowych miejsc pracy, które powstały w latach 2005–2016, to stanowiska w zawodach związanych z szeroko rozumianą branżą technologii cyfrowych. Według World Economic Forum (WEF) wiele z nowych zawodów nie istniało jeszcze dziesięć lat temu, m.in.: programista aplikacji mobilnych, menedżer mediów społecznościowych, specjalista chmury obliczeniowej, inżynier transportu autonomicznego czy operator dronów. Dzisiaj są to jedni z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta