Rzecznik TSUE podważa wybór do Krajowej Rady Sądownictwa
Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pójdzie w tym samym kierunku, polski wymiar sprawiedliwości czeka chaos.
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 27 czerwca wydał opinię o nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Radzie Sądownictwa. Stwierdził w niej, że sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych.
W ocenie Evgenija Tancheva także Izba Dyscyplinarna (ID) polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej w rozumieniu prawa Unii. Chodzi o rolę, jaką organy ustawodawcze odgrywają w wyborze 15 sędziów będących członkami KRS, oraz rolę, jaką ten organ odgrywa w przeprowadzaniu naboru sędziów, którzy mogą zostać powołani przez prezydenta do ID SN.
W 2017 r. w Polsce przeprowadzono głęboką reformę systemu sądownictwa. W szczególności wiek przejścia w stan spoczynku sędziów SN został obniżony do 65 lat, chyba że dany sędzia złoży oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez niego stanowiska. Przed udzieleniem zgody prezydent jest zobowiązany zasięgnąć opinii KRS. Przepisy te zostały uznane przez Trybunał za niezgodne z prawem Unii.
W tym kontekście sędziowie, których objęły polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta