Bez dopłat rynek nie ruszy: trzeba wspierać rozwój elektromobilności
FINANSE | W wielu krajach działają systemy zachęt promujących zakup samochodów z ekologicznym napędem
Różne rynki, ale wszędzie takie samo zadanie: przekonać kierowców do korzystania z samochodów elektrycznych. Sposoby potrzebne do osiągnięcia tego celu są różne: mogą to być regulacje prawne, przywileje podatkowe czy finansowe albo połączenie wszystkich trzech sposobów. Tak czy inaczej są to jakieś dodatkowe korzyści. Programy wspierania zakupu aut elektrycznych dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i tych korzystających z samochodów firmowych.
∑ Norwegia
Od kilku lat Norwegia przoduje w Europie pod względem liczby nowo rejestrowanych samochodów z napędem elektrycznym, co ma związek z czołową pozycją tego kraju w dziedzinie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Kraj może uchodzić za wzór pod jednym i drugim względem. Niemal co trzeci samochód kupiony w 2018 roku był pojazdem elektrycznym. W pierwszym kwartale 2019 roku prawie co drugie nowe auto na norweskich drogach było elektryczne. Istnieją ku temu ważne powody: na tym nowoczesnym rynku samochodowym nie ma ceł na import aut elektrycznych oraz tych wyposażonych w ogniwo paliwowe (zasilanych wodorem). Poza tym, w wypadku aut elektrycznych nie płaci się 25-proc. podatku VAT, jakim są obciążone wszystkie inne pojazdy mechaniczne, a który jest doliczany do wartości samochodu z należnym cłem.
Dzięki ulgom w podatkach Norwegia należy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta