Nowy terminal przyciągnie cargo
Infrastruktura | Blisko 17,5 tys. ton ma wynieść roczna zdolność przeładunkowa terminalu, który jesienią ruszy w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. Równolegle lotnisku udaje się sukcesywnie zwiększać ruch pasażerski.
Budowa nowego terminalu jest już zaawansowana. W czerwcu zawieszono wiechę, co oznacza stan surowy zamknięty. Ruszyły prace wykończeniowe, a oddanie do użytku zaplanowano na przełomie września i października. Inwestorem liczącego 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni terminalu jest Grupa Kapitałowa Waimea Holding SA. Koszt budowy oszacowano na 30 mln zł. Zakres działalności terminalu będzie szeroki.
– To kompleksowa obsługa wszystkich rodzajów towaru – od świeżej żywności poprzez zwierzęta, leki, e-commerce i inne towary, dla których alternatywą będzie przewóz drogą lotniczą. Dodatkowo prowadzone są rozmowy z największymi firmami kurierskimi w celu uruchomienia w nieodległej przyszłości stałych połączeń lotniczych do jednego z ich hubów przeładunkowych – mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.
Liczą na wzrost przeładunków
O tym, jak strategiczne znaczenie będzie mieć nowy terminal, świadczą spadające wyniki przeładunkowe za ostatnie lata. W 2016 z Goleniowa wyleciało z 168,51 ton towarów, a przyleciało 406,39. W 2017 – odpowiednio 56,5 i 93,39, a w 2018 już tylko – 31,27 i 6,06 ton. Jak wyjaśniają władze portu –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta