Alternatywą pracownicy tymczasowi
Jeśli pracodawca potrzebuje osoby, która ma doświadczenie i konkretne umiejętności, najłatwiej znajdzie ją korzystając z usług agencji pracy tymczasowej.
W niektórych branżach cyklicznie występuje zwiększone zapotrzebowanie na pracę w okresie letnim. Zamiast bezpośredniego zatrudnienia dodatkowych pracowników, alternatywą jest m.in. skorzystanie z pracy pracowników tymczasowych.
Trzy podmioty
Pracodawcą takich pracowników jest agencja pracy tymczasowej (dalej: agencja), która zatrudnia ich w celu skierowania do pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu, zwanego „pracodawcą użytkownikiem". Część uprawnień i obowiązków agencji, jako pracodawcy, wykonuje pracodawca użytkownik. W pierwszej kolejności dotyczy to kierowania i organizowania pracy pracowników tymczasowych. Obowiązki pracodawcy użytkownika koncentrują się zaś przede wszystkim na kwestiach BHP oraz ewidencjonowaniu czasu pracy pracowników tymczasowych.
W pozostałym zakresie to jednak agencja, jako pracodawca, ponosi odpowiedzialność wobec pracowników tymczasowych. W szczególności wypłaca im wynagrodzenie, odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne czy zaliczki PIT.
Agencja zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umów o pracę na czas określony. Jeżeli warunki wykonywania pracy na to pozwalają, dopuszczalne jest zatrudnianie przez agencję pracowników tymczasowych na podstawie umów prawa cywilnego, co przekłada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta