Kadrę zasilą bezrobotni oraz seniorzy
Wiele prac sezonowych nie wymaga doświadczenia. Ochotnicy do ich wykonywania to często osoby bez stałej pracy lub posiadające status emeryta / rencisty.
Co roku w okresie letnim, dzięki możliwościom podjęcia prac sezonowych, znacząco spada w kraju stopa bezrobocia. Ponieważ liczy się każda para rąk do pracy, oprócz czasowej aktywizacji bezrobotnych, pracodawcy chętnie zatrudniają także seniorów. Osoby te najczęściej znajdują pracę w hotelarstwie, gastronomii czy rolnictwie, a zatem przy pracach typowo związanych z okresem letnim. Jednak w czasie wzmożonych urlopów także pracodawcy z innych branż coraz częściej decydują się na okresowe zatrudnienie pracowników, aby zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu.
Brak jest jakichkolwiek szczególnych regulacji związanych z zatrudnieniem czasowym wskazanych wyżej grup. Podstawą zatrudnienia będą zatem zarówno (wspomniane już) umowy cywilnoprawne, jak i terminowe umowy o pracę określone w art. 25 i 251 k.p., takie jak „klasyczna" umowa na czas określony, umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, czy też umowa w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym.
Klasyczna terminowa
Zawierając z pracownikiem umowę na czas określony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta