Miesiąc w głębi Śródziemnego
Czterej Francuzi spędzą bez przerwy cztery tygodnie na głębokości od 60 do 120 m. Będą badać głębinowe ryby, plastikowe odpady i... siebie.
Laurent Ballesta wraz z trzema innymi naukowcami – płetwonurkami rozpoczął 1 lipca ekspedycję na wodach między Marsylią i Monako, gdzie na głębokości od 60 do 120 metrów rozwijają się rafy koralowe. Badacze będą korzystali ze specjalnej kapsuły, zwanej kesonem, o powierzchni pięciu metrów kwadratowych. Ciśnienie wewnątrz będzie identyczne jak to, które panuje w morzu na danej głębokości.
Kompresyjna frustracja nurków
Laurent Ballesta to francuski biolog morski, współtwórca L'Oeil d'Andromede (Oko Andromedy) – zespołu badawczego specjalizującego się w ocenie i waloryzacji ekosystemów morskich, afiliowanego przy Uniwersytecie Montpellier I. Ballesta to także jeden z najlepszych nurków na świecie oraz wybitny fotografik – zdjęcia publikuje na łamach znanych czasopism ilustrowanych, m.in. „Le Figaro Magazine", „Paris-Match" czy „Daily Mail".
Morze Śródziemne, choć jest jednym z najbardziej uczęszczanych akwenów świata, wcale nie jest wystarczająco poznane pod względem naukowym, szczególnie w strefie od 60 do 120...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta