Dzięki podsłuchom łatwiej o mocne dowody
Sądy rzadko odrzucają wnioski o kontrolę operacyjną. A ta uderza w prawo do naszej prywatności.
Jak co roku Zbigniew Ziobro, prokurator generalny, przesłał do Senatu informację ws. stosowania przez służby kontroli operacyjnej, np. podsłuchów, kontroli korespondencji czy internetu. Dane są mało optymistyczne. Służby wysłały w sumie wnioski wobec 6,1 tys. osób. Dla przykładu w 2015 r. wobec 5673.
– To stanowczo za dużo – twierdzą przedstawiciele organizacji pozarządowych. Zwracają też uwagę, że służby, podając liczbę kontroli, posługują się często liczbą wniosków skierowanych wobec konkretnych osób. A bywa, że na jedną osobę stosowano cztery różne kontrole.
Łatwo o zgodę
Sąd w 2018 r. zarządził kontrolę wobec 5915 osób – w 2015 r. było to 5431. Nie zgodził się na to wobec 25 osób – tymczasem w 2015 r. odmów nie było wcale. Z kolei prokurator nie wyraził zgody na wnioski wobec 148 osób (w 2015 r. wobec 222, a w 2017 r. – 151).
Które służby najczęściej sięgały po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta