Reforma wskaźników stóp procentowych
Co czeka krajowy rynek finansowy po 2021 r. – zastanawia się ekspertka. I ostrzega przed zaniechaniami w wypracowaniu nowych wskaźników na rynkach finansowych.
Wdrażane obecnie unijne rozporządzenie BMR wymusza zmianę sposobu wyznaczania stawek referencyjnych na rynku europejskim. Oznacza to, że najpóźniej do końca 2021 roku zmieni się również sposób wyznaczania stawki WIBOR, czyli kluczowej stawki referencyjnej w Polsce. WIBOR wykorzystywany jest w umowach opiewających na około 7,7 bln zł. Istotna część tej kwoty odnosi się do umów kredytowych, w tym przede wszystkim kredytów mieszkaniowych opartych na zmiennej stopie procentowej. Jak duży będzie wpływ wprowadzonych zmian na aktualnie realizowane umowy finansowe, w tym przede wszystkim umowy kredytowe?
Kryzys ujawnił słabości
Wskaźniki stóp procentowych od połowy lat 80. ubiegłego wieku znajdują szerokie zastosowanie w wycenie kontraktów finansowych takich jak instrumenty pochodne, obligacje oraz kredyty bankowe. Wykorzystywane w tym celu stawki IBOR (ang. interbank offer rate) określają koszt, po jakim banki są w stanie udzielić finansowania innym bankom na rynku pożyczek niezabezpieczonych.
Globalny kryzys finansowy, którego początek utożsamiany jest z upadkiem banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku ujawnił słabości wynikające z dotychczasowego mechanizmu wyznaczania stawek IBOR. Z jednej strony, na skutek zmian strukturalnych na rynku międzybankowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta